فرضيت حج و جهاد


فرضيت حج و جهاد با اولي الامر [نيكو كار و فاسق] مسلمان تا برپايي قيامت ثابت است و هيچ چيز اين دو را باطل و قطع نميكند.
بايد دانست كه جهاد بر دو نوع است: اول: فرض عين و جهادي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌كه در برابر دشمنان مهاجم به برخي سرزمين‌هاي اسلامي، و ممانعت از تصرف سرزمين‌هاي اسلامي‌‌‌ است، مثل امروزه فلسطين كه تحت اشغال يهودي‌ها، عراق، افغانستان، چچن و... كه تحت اسعمار استعمارگران هستند. آري، همه مسلمانان بدليل ترك جهاد گناه‌كار هستند، تازماني‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌كه آنان را با جهاد از سرزمين‌هاي اسلامي بيرون رانند.
دوم: فرض كفايه، اين نوع جهاد به هدف رساندن دعوت اسلامي به ديگر سرزمين‌ها مقرر شده است تا اسلام در آن مناطق حاكم شود، هر گاه اين جهاد را عده‌اي انجام دهند فرضيت آن از ديگران ساقط مي‌شود، در اين جهاد اگر كفار پس از ابلاغ، دعوتِ مسلمانان را پذيرفتند و مسلمان شدند كه نيازي به جنگ نيست اما اگر مانع دعوت شدند با آنان مي‌جنگيم تا فرمان الله حاكم شود، فقط اين جهاد تا قيامت ادامه دارد. متأسفانه برخي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نويسندگان امروزي اين جهاد را انكار مي‌كنند و اين علتي جز ضعف و ناتواني مسلمانان از قيام براي جهادي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌كه فرض عين است ندارد، چه راست گفت: پيامبر صلی الله علیه و آله و سلم آن‌جا كه مي‌‌‌فرمايد:«إِذَا تَبَايَعْتُمْ بِالْعِينَةِ وَأَخَذْتُمْ أَذْنَابَ الْبَقَرِ وَرَضِيتُمْ بِالزَّرْعِ وَتَرَكْتُمُ الْجِهَادَ سَلَّطَ اللَّهُ عَلَيْكُمْ ذُلاًّ لاَ يَنْزِعُهُ حَتَّى تَرْجِعُوا إِلَى دِينِكُمْ »: (آن‌گاه كه شما مسلمانان معامله عينه [اين معامله به اين صورت است كه فردي ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌كالايي را از فردي ديگر به طور نسيه مثلاً 4 ميليون تومان مي‌خرد و بدليل مقروض بودن آن را نقداً 3 ميليون تومان به همان فرد مي‌فروشد] كرديد و دم گاو را گرفتيد[كنايه از توجه مفرط به كشاورزي است] به كشاورزي خرسند و خوشنود شديد و جهاد در راه الله را ترك كرديد، الله ذلت و پستي را بر شما چيره مي‌گرداند و آن را از شما دور نخواهد كرد تا وقتي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌كه به دين‌تان[پيروي از رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و جهاد در راه الله] برگرديد). ابوداود ش/3464 ر.ك. الصحيحه« ش/11»

گرفته شده از کتاب: شرح عقیده طحاویه تالیف: محمد ناصر الدین آلبانی
مترجم: حامد فیروزی ============ نوار اسلام

1 نظرات:

ناشناس گفت...

دیدن و شنیدن جنایات فجیعی که رژیم مالخولیایی خامنه ای که این روزها خود را حضرت علی هم معرفی می کند سنگ را به از هم گسستن وا میدارد و البته که رژیمهای فاشیست ،توتالیتر و دیکتاتوری که سنگ بنایشان بر تجاور و زیر پانهادن حقوق شهروندان است این را لازمه حیات خود می دانند و بقای خود را در ایجاد رعب و خفقان بیشتر بر عموم می بینند و صدای گریه طفل شیرخواری را به مثابه اعتراضی تصور می کنند تا چه رسد که شهروندی حق مسلم و تضییع شده خود را مطالبه نماید و آنجاست که مشاهده می کنیم از هیچ فرومایگی حتی در برابر دختران جوان نیز فروگذار نمی کنند .
مسلما چیزهایی که ما مشاهده می کنیم بخش کوچکی از تجاوز و نقض حقوق شهروندیست زیرا این چنین رژیمهایی با در دست داشتن امکانات ، بسیاری از آثار جرم را یا با حیله و یا به زور از انظار خود مردم پنهان میدارند تا چه رسد به مجامع بین المللی دفاع از حقوق بشر.
وقتی ظلم و جنایت در شهرهای بزرگ همچون پایتخت به این سادگی تداوم دارد به سادگی می توان نتیجه گرفت که در نقاط دور دست کشور اوضاع چه بسا در حالاتی به مراتب بحرانی تر خواهد بود .
جامعه بین المللی نیز از تجاوز به حقوق شهروندی و انسانی به خوبی آگاه است ولی متاسفانه ما چیزی بیشتر از دیدن چند بیانیه و شعار از آنها نیستیم و بطور مثال مساله اتمی ایران را بیشتر پررنگ جلوه می دارند و رژیم هم از همین سود بیشتری برده تا مسائل داخلی آن کمتر گریبانگیر روابط خارجی آن گردد و از ممالک خارجی شاید به جرات توان گفت که کانادا بسیار قاطعتر عمل کرده و پرونده خبرنگار ایرانی - کانادایی (زنده یاد زهرا کاظمی) را حداقل در امور حقوق بشری دنبال می کند و فراتر از آن روابط دیپلماتیک خود را نیز تحت شعاع مسائل انسانی نموده است اما اتحادیه اروپا و امریکا هنوز در عمل هیچ قاطعیتی از خود نشان نمیدهند و رژیم و در صدر آن سپاه پاسداران همچنان بر اریکه قدرت نشسته و در داخل به سرکوب و خفقان و در خارج در حال به چالش کشیدن مسائل داخلی کشورهای منطقه و حتی خود امریکا و اتحادیه اروپاست.
و مردم صلح دوست ایران قربانی زیاده خواهی و جنون رژیم برای بقای نا میمون خود هستند.
فرهادی
انجمن نویسندگان در تبعید