اهل ایمان و ده روز آخر رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله الذی جعل رمضان شهر الصبر، واختار منه لیالی العشر، و فضلها بلیلة القدر و جعلها خیراَ من الف شهر، و الصلاة والسلام علی خیر البشر، الإمام البدر، رفیع القدر، و محفوظ العمر اما بعد:

از جمله اوقات شریفی كه لازم است از آن بهره برد و لحظات گرانقدر آن را حفظ نمود، ده روز پایانی ماه مبارك رمضان است. براستی كه افضل اوقات است و میدانی است برای سبقت گرفتن در خیرات.همان ده روزی كه در اسلام جایگاه خاصی دارد و زینت بخش حیات مبارك رسول الله صلی الله علیه وسلم بود، آن ده روز آخری كه دارای مزایای فراوان است، ازجمله مزایای آن، افزون شدن رفت و آمد به مساجد است، مسـاجدی كه بوسیله ی عبادات آباد می شوند. آن مساجدی كه با تعلق بدان، انسان در روز قیامت زیر سایه ی عرش خداوند قرار می گیرد، و محبوبترین مكان نزد خداوند است. همان مساجدی که اهل آن اهل ایمانند. همان مساجدی، که اهل آن، اهل اعمال صالح اند. همان مساجدی كه در آن ها ذكر و قرآن و استغفار و نماز و دعوت و تعلیم، جاری است. همان مساجدی که دوستداران عبودیت خالق، اعمال دوست داشتنی خود (عبادات) را در آن که دوست داشتنی ترین اماكن نزد خداوند است، انجام می دهند.
از مزایای دیگر آن نزول قرآن در آن ده روز پایانی است.و این نزول قرآن، دلالت بر عظمت آن ایام دارد زیرا كه قرآن، عظیم است و مبارك و بیانگر آن است كه لازم است اوقاتمان را در آن ایام با قرآن آباد نمائیم، زیرا كه آن سودمندترین كلام است كه تلاوت هرحرف آن، 10حسنه برای قاری اش بدنبال خواهد داشت و اهل قرآن همانا مقربین خداوندند و بهترین انسانها كسانی اند كه قرآن را می آموزند و به دیگران نیز آموزش می دهند. سلف این امت در آن ایام خود را به قرآن مشغول می كردند، از آنان كسانی بودند كه قرآن را در آن ایام 20 بار ختم می-نمودند و كسانی 10 بار و بعضی 5 بار، و كم بودند كسانی كه از آن میزان كمتر را در آن ایام ختم كرده باشد.
در این ایام بود كه حق غالب گشت و باطل از میان رفت، زیرا كه باطل خود رفتنی است، در آن ایام بود كه مسلمین مكه را فتح نمودند و خداوند دین اسلام را بر سایر ادیان چیره گردانید، اگر چه كافران از آن ناخشنود بودند.در این ایام بود كه خداوند كفر و اهل كفر را ذلیل نمود و كعبه را از نجاست بت ها تطهیر نمود و افزون بر 300 بت از میان برداشته شد و توحید باقی ماند و صدای ملكوتی اذان بر پهنای شبه جزیری عربستان طنین انداز شد و اهل ایمان عزیز گشتند و اهل عصیان ذلیل.
این ایام، بزرگترین ایام رمضان است، زیرا كه در آن پیامبر صلی الله علیه و سلم بقدری برای عبادات سعی و تلاش می نمودند كه در سایر ایام رمضان آنگونه تلاش نمی كردند، همانگونه كه مادرمـان عائشه رضی الله تعالی عنها می فرماید: «كـان یجتهـد فـی العشر الأواخر ما لایجتهد فی غیرها» (صححه الالبانی) «پیامبر صلی الله علیه وسلم آنگونه كه در ده روز پایانی برای انجام دادن عبادات سعی می نمودند، در سایر ایام (رمضان) تلاش نمی نمودند».
از عبادات و تلاش ایشان در این ایام، زنده نگه داشتن تمامی شب با تهجد و قرآن و ذكر و دعا و استغفار بود و چه فضیلتی است قیام شب، كه خداوند آن را تنها نصیب برگزیدگانش می كند .از دیگر برنامه های پیامبر صلی الله علیه و سلم در این ایام پایانی بیدار نمودن خانواده برای خواندن نماز بود.ایشان، همسرانشان و نیز علی و فاطمه (رضی الله تعالی عنهم اجمعین) را بیدار می نمودند، رسول خدا صلی الله علیه و سلم می فرماید:«رحم الله رجلاً قام من اللیل فصلی وایقظ امراته». رواه ابوداود (قال الألبانی : حسن صحیح) «رحمت خداوند بر آن كسی باد كه شب برمی خیزد و نماز می خواند و همسرش را نیز (جهت خواندن نماز) بیدار می كند».از دیگر برنامه های پیامبر در این ایام، سنت اعتكاف بود كه لازمه ی آن رفتن به مسجد جهت عبادت و ترك اموال و اولاد و دنیا است جهت فراغت بال برای انجام دادن طاعات .
پیامبر صلی الله علیه وسلم بر این عمل (اعتكاف) بسیار حریص بودند، پس برماست كه جهت كسب رضایت خداوند، اعتكاف كنیم و به سنت پیامبرمان صلی الله علیه وسلم اقتداء نمائیم و مجاهده ی نفس كرده و بر طاعات صبر نموده و نفسمان را برانجام عبادات تربیت کنیم و از سیئات دوری گزینیم و ریشه های محبت مساجد را در دلهایمان سیراب نمائیم.
و اما مهمترین ویژگی این ده روز پایانی، وجود شب قدر در آن است، شبی که برتر از هزار ماه است (لیلة القدر خیر من الف شهر) قدر/ 3شبی که قرآن، آخرین کتاب آسمانی که مایه ی هدایت بشر گشته و سعادت دنیوی و اخروی انسانها و جنیان در پیروی از آن نهفته است، در آن نازل گشت (انا انزلناه فی لیلة القدر) قدر/ 1شب مبارکی که در آن خیر و برکات بسیار فراوانی وجود دارد (انا انزلناه فی لیلة مبارکة) دخان/ 3شبی که در آن ملائکه و جبرئیل نزول می کنند (تنزل الملائکة والروح فیها) قدر/ 4شبی که در آن، سلامتی به وفور موجود بوده و شیطان قدرت انجام سوء و بدی را ندارد (سلام هی حتی مطلع الفجر) قدر/ 5شی که هر کس آن را با ایمان و احتساب اجر، قیام نماید، مورد مغفرت الهی واقع شده و گناهان پیشینش بخشیده می شود، همانگونه که پیامبر صلی الله علیه و سلم فرموده اند:«من قام لیلة القدر إیماناً واحتساباً غفر له ما تقدم من ذنبه». متفق علیهشبی که خداوند عزوجل، سوره ای مخصوص را درباره ی آن نازل فرمود که تا روز قیامت قرائت و خوانده خواهد شد.شبی که در آن ارزاق و آجال سالیانه کتابت می گردد (فِیهَا یفْرَقُ كُلُّ أَمْرٍ حَكِیمٍ) دخان/ 4‏
این شب مبارک در کدامین شب از این ده شب است؟بله شب قدر در ده شب آخر رمضان است به دلیل فرموده ی پیامبر صلی الله علیه و سلم: «تحروا لیلة القدر فی العشر الأواخر من رمضان». متفق علیه«شب قدر را در ده شب آخر رمضان بجویید».
اما احتمال وجود شب قدر در شبهای فرد بیشتر از شبهای زوج است، زیرا پیامبر صلی الله علیه و سلم می فرماید: «تحروا لیلة القدر فی الوتر من العشر الأواخر من رمضان». رواه البخاری«شب قدر را در شبهای فرد، ده شب آخر رمضان بجویید».این شب به هفته ی آخر شبهای فرد نزدیکتر است:«التمسوها فی العشر الأواخر فإن ضعف أحدكم أو عجز فلا یغلبن على السبع البواقی». رواه مسلم«آن (شب قدر) را در ده شب آخر بجویید، اما اگر کسی از شما ضعف داشت و یا عاجز از قیام (در آن شبها) بود، هفته ی باقیمانده را بیدار مانده و عجز بر وی چیره نگردد».
و نزدیکترین شب، شب بیست و هفتم می باشد، که جمهور علماء برآنند، و دلیلِ آن، حدیث ابی بن کعب است که می فرماید: «والله إنی لأعلم أی لیلة هی اللیلة التی أمرنا رسول الله بقیامها هی لیلة سبع و عشرین». روه مسلم«به خدا قسم، من می دانم که پیامبر صلی الله علیه و سلم ما را به قیام در چه شبی امر فرموده، آن شبِ بیست و هفتم است».و همچنین پیامبر صلی الله علیه و سلم می فرماید: «لیلة القدر لیلة سبع و عشرین». رواه أحمد و أبو داود«شب قـــدر، شب بیست و هفتــم می باشد».
امام نووی و ابن حجر و تعداد دیگری از علماء برآنند که شب قدر در همه ی سالها در شب مشخصی نیست، بلکه هر سال نسبت به حکمت الهی جابه جا می گردد، و پیـامبر صلی الله علیه و سلم در این مـورد می فرماید: «التمسوها فی تاسعة تبقى فی سابعة تبقى فی خامسة تبقى». رواه البخاری«شب قدر را در نه شب باقی مانده (آخر) و در هفت شب آخر و در پنج روز آخر بجویید».و یکی از حکمتهای مخفی ماندن این شب بر بندگان این است که بیشتر به ذکر خداوند تعالی و نماز و سایر عبادات مشغول گردند.
اهل ایمان دهه ی پایانی رمضان را چگونه سپری می کنند؟شب ها را احیاء نموده و بیدار مانده و در آن نماز بسیار اقامه کنند، زیرا پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود: «من قام لیلة القدر إیماناً واحتساباً غفر له ما تقدم من ذنبه».« هرکه شب قدر را با ایمان و احتساب اجر احیا کند، گناهان گذشته اش بخشوده خواهد شد ».و شب قدر در این ده شب پایانی است.کثرت دعا و اصرار بر آن، دعایی که همراه با یقین و حضور قلب باشد، همچنان که ام المؤمنین عائشه رضی الله عنها از پیامبر صلی الله علیه و سلم پرسید که اگر شب قدر نصیبم شد چه بگویم؟ پیامبر صلی الله علیه و سلم درجواب فرمود:«قولی: اللهم إنك عفو تحب العفو فاعفو عنی» : «بگو: پروردگارا! تو عفو کننده هستی و بخشش را دوست داری پس مرا ببخش».همچنین تلاوت قرآن و اذکار و استغفار را فراوان و خود را بسیار بر عبادات مشغول کردن، چرا که مانند این فضائل، کم یافت می شود.
به قلم: مجتبی کریمی

0 نظرات: