شهر کوفه؛ قرارگاه فقها و محدثین

ازدهار و درخشش دین اسلام ازهمان سپیده دم بعثت حضرت رسول صلی الله علیه وسلم خیره کننده بود و موجب اقبال عظیم انسانهای خردمند و اهل رأی و نظریه به سوی این دین جدید و نو پا گردید. از آنجایی که معیارهای متین و ارزشهای بلند اخلاقی اسلام، هر انسان ذی شعوری را تحت تاثیر قرار می داد، این حرکت آرمانگرا و بنیادین گستره عظیمی یافت و انسانهای بیشماری به گروه اهل ایمان پیوستند، از این رو دین اسلام با گسترش چشمگیری پیش رفت و موقع قبول یافت.
با پهناوری دایره حکومت اسلامی و با تدابیر بسیار بجا و منطقی خلفای صدر اسلام و وارثان راستین پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم تحول شگرفی در زندگی و حیات انسانها پدید آمد و شهرهای زیادی تحت سیطره این پایگاه حکومتی در آمدند و یا ساخته شدند.
از میان تمامی شهرهای اسلامی آن دوران یقینا نام شهر نوساز "کوفه" بر ناصیه تاریخ چون خورشید فروزانی می درخشد و نام او با علم و معرفت و با فقه و حدیث عجین گشته است.
شهرکوفه با برخورداری از آب و هوای مناسب یکی از پایگاههای بنیادین و مراکز بزرگ و ارزشمند حکومت اسلامی در زمان خود بوده است و رادمردان سنگر حق و اندیشمندان فرزانه ای را تحویل جامعه اسلامی داده است.
شهر کوفه را می توان قرارگاه بزرگ و مرکز اصلی علم فقه و حدیث پس ازشهرهای مکه و مدینه بر شمرد که با داشتن بسیاری از امتیازات و ویژگی‏ها، سرچشمه علم دین در قرون بعدی و زادگاه مردان حق و فقیهان نستوهی قرار گرفت که درخت اسلام را در سرزمین عراق، در واپسین لحظات تحریف و اختلافات آبیاری نموده، برای حل اختلاف و بازگشایی و بیان مشکلات و نارسایی های دینی مردم از هیچ سعی و تلاشی فروگذار نکردند؛ آنان در راستای تطبیق شریعت ناب محمدی- علی صاحبها الصلاة و السلام- و احکام اسلامی با زندگی روزمره و عملی مردم دوران خویش زحمات شایانی را تحمل کرده، اتهامات بسیاری را به جان خریدند و راهکارهای بسیار موزون و با ارزشی را برای آنان و آیندگان ترسیم نمودند. آنان نیاسودند تا راه دینی و عملی انسانها را هموار کنند و گامی در جهت تثبیت و پایداری زندگی آنان با دین اسلام بردارند.
لذا بر آن شدیم تا در این برهه از زمان نظری بیفکنیم به شهر تاریخی کوفه و برای اطلاع بیشتر و به منظور راهیابی به مقدار سعی و تلاش مردان سنگر حق و فرهیختگان عرصه علم و عمل و نهضت جاویدان فقه و رأی به بازکاوی یاد و خاطره آنها بپردازیم
ادامه مطلب

0 نظرات: