گزارش مشروح خبرنگاران کلمه از تجمع اعتراضی اول اسفند

کلمه : امروز اول اسفند ماه ۱۳۸۹ سال است ، از همان ساعات ابتدایی ظهر این روز هر کسی که در شهر تهران عبور و مرورمی کند، متوجه فضای فوق امنیتی حاکم بر این شهر می شود. در این روز مردم با تجمع های غیر متمرکز خود در همه نقاط شهر تهران حاضر شدند .
این تجمع ها در پاسخ به دعوت شورای هماهنگی راه سبز امید که باصدور بیانیه ای از مردم ایران دعوت کرده بود که روز یکشنبه، اول اسفندماه، ساعت سه به منظور هفتمین روز شهادت دو شهید تظاهرات ۲۵ بهمن و همچنین بزرگداشت یاد و خاطره سایر شهدای جنبش سبز و حمایت از سران جنبش سبز در میادین شهر حضور داشته باشند، انجام شد .
فضای میدان ولی عصر تهران ، ساعت ۳ بعد از ظهر
میدان ولی عصر تهران درساعت ۳ بعد از ظهر و ساعات بعد از آن در این روز بیشتر شبیه یک پادگان نظامی است ، دو رتا دور این میدان انواع و اقسام نیروهای نظامی و امنیتی یستاده اند . ماموران سپاه پاسدارن با لباس خاکی و کلاه ، ماموران گارد ضد شورش با لباسهای مخصوص و زره ، نیروهای بسیج و لباس شخصی ها، با ظاهری کاملا مشخص با بی سیم و چهره هایی محاسن دار و ماموران نیروی انتظامی با لباس سبز رنگ و باتوم و سپر به دست دور تا دور میدان ولی عصر ایستاده اند. کمتر کسی می تواند نسبت به حضور این تعداد نیرو بی توجه باشد، بسیاری از مردم از حضور این تعداد نیرو اظهار حیرت می گویند . تعدادی هم می گویند:« اینها که می گفتند جنبش سبز مرده است پس چرا این همه نیرو، چه مرده ی نیرومندی .»
اما این همه ماجرا در میدان ولی عصر تهران نیست و دور تا دور این میدان انواع خودروهای نیروهای نظامی توقف کرده و دور تا دور خیابان را بسته اند . ون های نیروی انتظامی در کنار مینی بوس ها خودنمایی می کنند . خودروهای سیاه رنگی که تا پیش از این کمتر در تجمع های اعتراضی دیده می شدند، نیز در این روز در گوشه و کنار میدان چیده شده اند. خودروهایی که به اندازه ون های نیروی انتظامی بزرگی دارند اما ظاهرشان کاملا نظامی به نظر می رسد، با سپرها و شیشه هایی کاملا متفاوت از آنچه ون های نیروی انتظامی دارند. مردم با پچ پچ می گویند این خودرو ها ضد گلوله اند و نیروها یشان را با این خودروها به میدان آورده اند اما با این همه مشخص نیست که این خودروها واقعا متعلق به چه نهادی هستند و چه کاربردی دارند ؟
پاساژهای تعطیل ، تفتیش بدنی مردم وحضور موتور سوارها
مردم که به سمت پیاده روها رفته اند به پاساژهای دربسته ی این محدوده از خیابان ولی عصر تهران نظری می اندازند، برخی از کسبه به مردم می گویند دستور نیروهای امنیتی بوده است که کرکره پاساژها را پایین بکشند تا کسی نتواند به داخل پاساژها قدم بگذارد و پناه بگیرد، اما فروشنده ها همچنان داخل مغازه هایشان هستند و به بیرون نگاه می کنند و برخی هم در مواقعی کوتاه در را به روی مشتریان اندک شان باز می کنند و دوباره و خیلی زود کرکره را پایین می کشند .
مردم به سمت پیاده روها می روند عده ای در بلوار کشاورز در حرکتند و عده ای مسیر خود را به سمت چهاراه ولی عصر پی می گیرند . چند جوان شعار مرگ بر دیکتاتور سر می دهند که خیلی زود با هجوم نیروهای امنیتی دستگیر می شوند .
خط ویژه اتوبوس های شرکت واحد حد فاصل میدان ولی عصر تا چهار راه ولی عصر، توسط موتور سوارانی که معلوم نیست نیروهای بسیج هستند یا سپاه و… کاملا اشغال شده آنها با ویراژهای وحشتناک و کوبیدن باتوم های خود به بدنه آهنی ایستگاه های اتوبوس قصد ایجاد رعب و وحشت در میان مردم را دارند. آنها گاه با عربده کشی و فریاد “حیدر حیدر “و “مرگ بر منافق” سعی می کنند مردمی را که در سکوت در پیاده روها تجمع کرده اند، به واکنش وادارند . مردم می گویند :« این نیروها انگار دلشان برای کتک زدن تنگ شده ، دوست دارند ما عکس العمل نشان دهیم تا کتک مان بزننند ، حالا که فضا را این گونه امنیتی کرده اند، ما هم در سکوت به راهمان ادمه می دهیم .»
حضور نیروهای لباس شخصی بین مردم نیز کاملا محسوس است تا جایی که خود را به مردم نزدیک می کنند و سعی می کنند مکالمات تلفنی و حرف هایشان را گوش دهند . در نزدیکی چهاراه ولی عصر تعداد این نیروها به زیاد ترین حد خود می رسد .در اینجا نیروهای امنیتی تعدادی از رهگذران را متوقف می کنند و کیف هایشان را بررسی می کنند، وقتی کسانی به این اقدام شان اعتراض می کند نیروهای امنیتی با خشونت آنها را دستگیر می کنند . اگر کسی در کیفش نماد سبز رنگ یا وسیله ای سبز رنگ داشته باشد نیز به وسیله این افراد دستگیر می شود .
تجمع های غیر متمرکز و دستگیری های سلیقه ای
برخی از مردم به خیابانهای فرعی می روند تا در آنجا امکان تحرک بیشتری بیابند، اما حتی در خیابانهای فرعی هم نیروهای انتظامی ، لباس شخصی و گارد ضد شورش حضور دارند و در هر گوشه و کناری مردم را کنترل می کنند . مردم گاهی در خیابانهای فرعی شعارهایی سر می دهند . شعارهایی مثل “یا حسین میر حسین “یا “مرگ بر دیکتاتور.”
در این روز نیروهای نظامی و امنیتی به گونه ای اسلحه های خود را برکمربسته اند که همه رهگذران به راحتی آن را ببینند. مردم به یکدیگر می گویند :«قصد دارند ما را بترسانند و رعب و وحشت در دلمان بیندازد.»
در مقابل پمپ بنزین، خیابان وصال مردم تجمعی را شکل می دهند، تجمعی که با یورش ماموران امنیتی خیلی زود از هم پاشیده می شود آنها از هر گونه به هم چسبیدن جمعیت بیم دارند و سریع مردم را متفرق می کنند .
در این منطقه ماموری دستور می دهد و دیگران ماموران اطاعت می کنند :« آن دختر که روسری سبز بر سر دارد را بیاورید . پسری را که موی بلند و فرفری دارد ، دستگیر کنید. »
مردم در طول خیابان انقلاب و از کنار دانشگاه تهران می گذرند، جایی که نیروهای انتظامی و ضد شورش حضور بسیار پررنگی دارند تا جایی که به جای نرده های دانشگاه تهران تنها رنگ سبز خاکی لباس های آنان و رنگ باتوم شان را می بینی .
مردم در گروههای چند صد نفره در پیاده روها قدم بر می دارند و از مقابل آنها می گذرند آنها با سکوت به اعتراض و سوگواری شان برای شهدای ۲۵ بهمن ماه ادامه می دهند .
خیابان آزادی ، جمهوری و حضور پررنگ نیروهای انتظامی
در خیابان آزادی ، نواب و جمهوری نیز نیروهای انتظامی و گارد ضدشورش حضور بسیار پررنگی دارند، خیابان انقلاب تا میدان آزادی بیشترین نیروهای نظامی و امنیتی را در خود جای داده است .مردم معتقدند چون در روز ۲۵ بیشترین تجمع ها در این محدوده رخ داده ، در این روز بیشترین تمرکز نیروهای امنیتی و نظامی بر این بخش بوده است ، با این همه پیاده روها مملو از مردمی است که در سکوت به راه پیمایی شان ادامه می دهند.تعداد نیروهای امنیتی و لباس شخصی آن قدر بالاست که مردم رو به یکدیگر می گویند« آن اشتغال ایی که دولت از آن دم می زد ، پس فقط به این قشر تعلق گرفته است و دولت فقط در حوزه سرکوبگری اشتغال زایی کرده است .»نیروهایی که امروز حتی با معترضانی که در سکوت تجمع کرده بودند، برخوردهایی خشن و گاه توهین آمیز داشتند.
در همین حال تعدادی از سایتهای حامی دولت مدعی شده اند که نیروهای بسیج برای پخش شکلات میان مردم آمده بودند اما مردم چنین چیزی را ندیدند و همان چهره خشن آنها را در این روز نیز دیدند .
اما در دیگر نقاط شهر تهران مثل میدان ونک ، خیابان میرداماد و نزدیکی صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم تجمع هایی شکل گرفته، تجمع هایی که گاه به درگیری و دستگیری نیز انجامیده است . مهمترین ویژگی تظاهرات امروز در تهران وجود تجمع های غیر متمرکز در بیشتر نقاط شهر تهران بود ، موضوعی که موجب سردرگمی نیروی های انتظامی و امنیتی شده بود .همچنین حضور بسیار گسترده ماموران انتظامی و امنیتی از دیگر مواردی بود که در همه نقاط شهر دیده می شد .تا جایی که در شهرق تهران و جنوب شهر نیز ماموران نظامی حضور پررنگی داشتند . در میدان های هفت حوض تهران، تهارنپارس، صادقیه و …نیز نیروهای امنیتی حضور گسترده ای داشتند. .
همچنین خبرنگاران کلمه ، از شکل گیری تجمع هایی در شهرهای اصفهان، شیراز، رشت، مریوان و مهاباد و …اطلاع یافته اند تجمع هایی که به مناسبت این روز در این شهرها برگزار شده است و در آنها هم حضور پررنگ نیروهای امنیتی و نظامی گزارش شده است.

0 نظرات: