آخرین گزارشات از قیام مردمی در سوریه


سنی نیوز: به گزارش خبرنگار سنی نیوز از دمشق، تظاهر کنندگان سوری مقر حزب بعث و مقر کاخ عدل را به آتش کشیدند:
ساکنان شهر درعا گفته اند که نیروهای امنیتی سوریه یک تن از تظاهر کنندگان را در جنوب این شهر به قتل رسانده است. منابع حقوقی گزارش داده اند که حدود 100 نفر در تظاهرات روز یکشنبه در درعا زخمی شده اند.
از طرف دیگر آتش سوزی بزرگی در مقر کاخ عدل صورت گرفته و علاوه بر آن 7 اتومبیل در مقابل درِ کاخ به آتش کشیده شده است. شاهدان عینی گفته اند تظاهر کنندگان خواستار آزادی و رفع فساد شده و مقر حزب بعث سوری حاکم در این کشور را در جنوب شهرستان درعا به آتش کشیدند.
آیا جرقۀ قیام در سوریه آغاز شده؟
در نتیجه تظاهراتی که پس از نماز جمعه در چندین شهر سوریه صورت گرفت بویژه در شهر دمشق و جنوب سوریه در مرز با اردن در شهرستان درعا کشته و زخمی و دستگیری های گسترده بجا گذاشته است.
پس آیا ما در مقابل جرقه قیام مردمی سوریه قرار داریم؟ با تمام اطمینان باید گفت که کشور سوریه از آنچه در سایر کشور های مضطرب عربی اتفاق افتاده و می افتد در امان نخواهد ماند.
قضیه سوریه قابل مراقبت و پیگیری است زیرا تنش و اضطرابی بی سابقه ای دامنگیر ایران و حزب الله شده است و دیده شود تا چه اندازه خشونت علیه مردم سوریه را محکوم می کنند؟! و آیا حق تظاهرات مسالمت آمیز را برای ایشان قایل میشوند چنانکه در بحرین انجام دادند؟
قبایل درعا حکومت را به سوزاندن مراکز پلیس و استخبارات تهدید نموده اند:
قبایل درعا حکومت سوریه را تهدید نموده اگر نیروهای امنیتی را از شهر درعا خارج ننماید آنها به خشونت متوسل گردیده و بر مراکز امنیتی هجوم خواهند کرد.
قبایل درعا بیانیه ای را که در یک صفحه اجتماعی فیسبوک منتشر نموده اند و خواستار خروج وسایط نظامی حکومتی از این شهرستان شده اند. همچنان این بیانیه خواهان آزادی تمامی دانشجویان بازداشت شده و رفع فساد شده و تهدید کرده اند در غیر آن مراکز پلیس و استخبارات را به آتش خواهند کشید.
خطر های که انقلاب مردمی سوریه را تهدید می کند:
اول: اینکه شاید رژیم سوریه بیشتر از رژیم قذافی بر تظاهر کنندگان و انقلابون فشار بیاورد و این حدس را حوادث اخیری که در شهرهای سوریه به وقوع پیوست به واقعیت مبدل ساخت زیرا حکومت تظاهرات مسالمت آمیز مردم را نپذیرفته دست به بازداشت نمودن فعالان و جوانان جنبش نوین زده است.
دوم : شاید رژیم با زبان فرقه گرایانه از طریق نظامیان خود وارد صحنه خواهد شد.
سوم : مساله قیام مردمی سوریه نیاز به توقف جداگانه دارد تا موقف بین المللی رفقار خشونت آمیر رژیم سوریه علیه جنیش مردمی را محکوم نماید چنانکه در انقلاب های مردمی تونس و مصر دیدم که چگونه سازمان های بین المللی با قذافی و علیه جنایات وی علیه برادران لیبی ما تعامل نمود.

0 نظرات: