مرض شايعه‌پراکنی و سخن‌چینی


يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ جَاءَكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَيَّنُوا أَنْ تُصِيبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِينَ [الحجرات: ٦]

«ای مؤمنان! اگر فاسقی برای شما خبری آورد، به‌خوبی بررسی کنید تا مبادا ندانسته به عده‌ای آسیب برسانید و بدین ترتیب بر کردۀ خویش پشیمان شوید».
در اين آية مباركه‌، الله تبارك و تعالي به مؤمنان دستور مي دهد هر گاه خبري مهم كه نتيجة بزرگي را در پي دارد به شما برسد قبل از پذيرفتن آن بنگريد آورنده آن خبر چگونه آدمي است اگر او شخصي فاسق باشد يعني از ظاهر حال او پيدا باشد كه لياقت اعتماد را ندارد در آن صورت قبل از اقدام بر اساس خبر او تحقيق كنيد واقعيت چيست؟ طوريكه مشاهده مي‌شود بيشتر دشمني‌ها و جنگ ها در بين مردم و گروهها به سبب شنيدن و اعتماد كردن به اخبار و احوال دروغ و فتنه‌انگيز پديد مي‌آيد، كه سبب عجله در عكس العمل بدون تحقيق و اثبات مي‌باشد كه ضرر جبران ناپذير به هر دو طرف مي‌رساند و در نتيجه پشيماني به بار مي‌آورد.
الله تعالی به اين دليل كلمه فاسق را ذكر نموده كه اكثراً سبب اينگونه نزاعات افراد فاسق هستند، زيرا فاسق دروغگو مي‌باشد.
پس براي جلو گيري از نزاعات وكشمكش‌ها و بروز فتنه و فساد در بين دو برادر و یا در بین خانواده‌ها و جامعه نبايد به گمان‌ها و اخبار غير دقيق توجه شود بلكه بايد بين خبر فرد صالح و شخص فاسق تفاوت وجود داشته باشد। اخباري كه به گوش ما مي‌رسد بدون تحقيق و بررسي جدي گرفته نشود بلكه بايد به اسلوب و شيوة مناسب منبع اساسي آن دريافت شود و موضوع به شكل مسالمت آميز حل و فصل گردد تا مبادا سبب برپائي فتنه و فساد در بين مسلمانان گردد. كه در آن وقت هر دو طرف مورد عذاب الهي قرار خواهند گرفت.
ادامه مطلب>>>

0 نظرات: