لاف استشهادی برای فرار از جنبشهای اجتماعی


بندبازی رهبران جمهوری اسلامی بین پشتیبانی ریاکارانه از خیزشهای مردمی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و سرکوبی عریان اعتراضها در ایران، هر روز دامنه بی تناسب تری می یابد. این امر به ویژه در برخورد به تحولات بحرین که درست زیر گوش آقای خامنه ای در حال جریان است، خود را به گونه آشکار تری به تماشا گُذاشته است.
مدار جدید سرگیجه را یک منبع دولتی (رجانیوز) در روز چهارشنبه ترسیم کرد. وبگاه مزبور لاف زد: "برخی اخبار از برنامه ریزی ان جی او های ایرانی فعال در اُمور جهان اسلام برای ثبت نام استشهادی و حضور در سواحل خلیج فارس برای اعلام آمادگی به اعزام به بحرین حکایت دارد."
اندکی بعد (پنج شنبه)، "شیعه نیوز"، پایگاه خبری ملاهای دولتی دریافت خط را با اعلام "آغاز ثبت نام عملیات استشهادی برای حمله به منافع سعودی در منطقه و جهان" به اطلاع رساند تا سرانجام روز گذشته آیت الله جنتی از تریبون نیمه رسمی نماز جمعه، "برادران و خواهران بحرینی" را به "شهادت یا پیروزی" دعوت کند.
علت تلاش عامدانه حکومت برای غلیظ و جنجالی کردن تبلیغات لفظی خود را از واکنشهای استهزا آمیز و کنایه دار داخلی و بین المللی در برابر ژست ریاکارانه جمهوری اسلامی پیرامون اعتراضهای توده ای در خاورمیانه و شمال آفریقا می توان بر گرفت. "رهبر شیعیان جهان" به گونه دردآگینی باید در می یافت که با یک استثنا، دیگر هیچکس او و دستگاهش را جدی نمی گیرد. تنها کسانی که از سخنان آقای خامنه ای استقبال کردند، مخالفان و معترضان در ایران بودند که بی درنگ با درخواست مجوز برای تظاهرات به پشتیبانی از "مردم مُسلمان منطقه"، او را لای گیره گذاشتند.
بنابراین، رژیم ولایت فقیه امیدوار است با انباشتن دهان از تعبیرها و اصطلاحات چالش برانگیز، همچون تجربه انکار هالوکاست و بازتاب منفی آن، پوشش رسانه ای جایگزینی برای ابتکار ناکام مانده خود فراهم آورد، بدون آنکه ناچار گردیده باشد برای آن در داخل هزینه بدهد.
در همین راستا، پهن کردن بساط معرکه بین زمین و هوای نماز جُمعه و رجانیوز و با اقلام بی ربطی مانند جهاد و استشهاد، نقش آلترناتیو سیاست پیشین را ایفا می کند تا از تکرار خودسوزی به دلیل بازی رسمی و زیر تابلو با آتش جنبشهای اجتماعی و برجسته کردن آنها، جلوگیری شود.
با این همه، کاسبی در این دکان دو نبش به هیچ عنوان کار ساده ای نیست. واقعیت مزبور را اجبار آخرین فروشندگان این سیاست، آقایان جنتی و لاریجانی به تذکُر لزوم سرکوبی مخالفان داخلی بلافاصله پس از تحسین مخالفان خارجی مستند کرده است؛ چرخش ریشخند آمیزی که آنها را دوباره به سر خانه ی اول بر گردانده و "نظام" را به عنوان مهره لغزان این دور باطل، با فشار به جلو سر می دهد.

0 نظرات: