محل اقامت یک میلیون دلاری بن لادن کنجکاوی را بر می انگيزد

محلی که اسامه بن لادن رهبر گروه القاعده در آن شهيد شد، ابهام های بسیاری در خصوص بعد امنیتی حفاظت از او و اطرافیانش که به آن شهرت داشتند مطرح می کند. به ویژه این که از ژانویه 1996 سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا واحدی ویژه برای پی گرد او تاسیس کرد. و این نخستین بار در تاریخ بود که واحدی ویژه برای پی گرد یک شخص تاسیس می شود.
محل کشته شدن بن لادن بر خلاف آنچه که در 10 سال اخیر مشهور بود، محلی مسکونی بود و نه پناهگاهی در کوهستان های افغانستان یا حتی در منطقه وزیرستان پاکستان که در همسایگی افغانستان قرار دارد . محل زندگی وی در واقع یک مجتمع مسکونی بزرگ و مرفه در "آبت آباد" نزدیک اسلام آباد بود.
شکل و شمایل این مجتمع مسکونی هر انسان عادی را در خصوص صاحب آن کنجکاو می کند. پس اگر این محل در نزدیکی یک پایگاه نظامی پاکستانی باشد وضع چگونه است؟ مالکان این مجتمع مسکونی دو برادر بسیار ثروتمند بودند و قیمت آن از یک میلیون دلار تجاوز می کند.
مجتمع مسکونی به دور از تماس ها
تا فاصله 18 تا 20 پا از ارتفاع این مجتمع مسکونی، سیم خاردار قرار داده شده است. هیچ پنجره ای ندارد. رفتارهای ساکنانش عجیب می نماید. حتی دیده نشده که کسی از آنجا زباله به بیرون خارج کند. هیچ امکان تماس اینترنتی یا ماهواره ای در منزل وجود ندارد و این ها همه شک برانگیز است.
هیچ گاه شنیده نشده است که اسامه بن لادن و دایره همراهان او پیش از سال 2001 در مکانی واحد اقامت کرده باشند. حتی پیش از حوادث 11 سپتامبر او هیچ گاه در مجتمع مسکونی مشهور خود در قندهار سکونت نداشت و همواره میان شهرهای افغانستان که تحت حاکمیت طالبان بودند، در حال نقل و انتقال بود.
اما اطلاعاتی که تا کنون از عملیات کشته شدن او درز کرده تاکید می کند که این ساختمان مشکوک پنج سال پیش ساخته شده و سازمان اطلاعات آمریکا از سپتامبر گذشته حضور یک شخص مهم در آن را رصد کرده بود . یک هفته پیش نیز از حضور بن لادن در آن مطمئن شدند و روز جمعه گذشته، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا فرمان حمله به ساختمان را امضا کرد. شامگاه شنبه در عملیاتی که مدت زمان آن از 45 تا چند ساعت گزارش شده است. در حین حمله یک گروه کاماندوی کوچک او را از ناحیه سر مورد اصابت قرار داد. به گفته شاهدان پیش از آن به مدت نیم ساعت هلیکوبتر ها ساختمان را بمباران کردند.

0 نظرات: